ЈУ Народна библиотека "Бранко Чучак"
Народна библиотека у Хан Пијеску прешла је дуг пут у свом развоју, баштини традицију:
Народна књижницa и читаоницa (основана према правилима одобреним од Мин. просвете, О. н. бр. 21530 од 11.5. 1923.) имала је 1929. године 123 свеске у вриједности од 500 динара и 31 члана (предсједник Душан Гаковић, шумски управитељ). Према извјештају из 1938/1939. године, имала је 73 свеске, 60 читалаца, одржала 6 предавања, 10 приредби, чланова 35 (предсједник Љубомир Јакшић, свештеник); Библиотеке војно-планинског добра, основане 1950 са руководиоцем Каљевић Миломиром; Синдикалне библиотеке, Опште народне библиотеке - организатора курса за библиотекаре БиХ, гдје су се оспособљавали будући библиотечки кадрови, те Библиотеке Народног универзитета која је била организатор разних предавања, културно-умјетничких приредби, семинара, здравствених курсева, вечерње омладинске школе, књижевних вечери и филмских представа.
Библиотека је имала врло занимљиву прошлост и одиграла је значајну улогу у образовању, васпитању и културном животу свих њених корисника и шире друштвене заједнице.
Више пута је новчано награђивана као најбоља библиотека сарајевског среза. Послије немилих догађаја и грађанског рата у БиХ, трудили смо се колико су то околности дозвољавале да сачувамо углед стечен преданим радом наших претходних библиотекара, Гроздана Георгијевског, добитника награде најбољи библиотекар 1961. године, носиоца Медаље заслуга за народ 1962. године, Анђе Симић, Сузане Голић и Станоја Голића, који су се несебично залагали у раду библиотеке.
Од 2010. године библиотека носи име истакнутог књижевника Бранка Чучка.
ЈУ Народна библиотека «Бранко Чучак», Хан Пијесак налази се у улици Александра Карађорђевића 2, смјештена је на 250 метара квадратних. Библиотека располаже са разноврсним књижним фондом од 33.094 инвентарисаних књига, из свих области људског знања и стваралаштва.
Цјелокупни књижни фонд представљен је на Лисном алфабетском и стручном каталогу, а од 2004-те године уведен је Електронски каталог. Библиотечко пословање је аутоматизовано.
У Народној библиотеци раде: одјељење набавке и обраде, одјељење стручне књиге, одјељење за одрасле, дјечије одјељење и завичајно одјељење. Стручне послове у библиотеци обављају три радника са одговарајућим библиотечким звањима и положеним стручним испитом. У раду се примјењују достигнућа савремене библиотечке праксе, стандарди, нормативи и правила али се значајна пажња посвећује његовању професионалног односа према корисницима.
Библиотека је узела активно учешће у културно-образовном животу Хан Пијеска. Организатор је књижевних вечери и манифестације «Чучкови књижевни сусрети».
Библиотека гради добре и присне везе са свим истакнутим и знаменитим личностима завичаја, којима дугује захвалност на несебичној моралној и материјалној помоћи.
Народна библиотека "Бранко Чучак" Хан Пијесак
Директор - Озренка Радуловић
Александра Карађорђевића 6.
Xан Пијесак
Република Српска
71360
Босна и Херцеговина
Телефон: 057 555 300
Факс: 057 555 302
Број мобилног телефона: 066 407 658
96
година постојања
4
одјељења
28.782
наслова
188
примјера
Новости
Отварање изложбе
Позивамо Вас на отварање изложбе фотографија, документационе грађе и слика: "Гором језде, гора проговара", уприличене поводом Дана општине Хан Пијесак.
ОпширнијеМонодрама “Има нека тајна веза”
18.7.2024. „Има нека тајна веза“ Монодрама, ауторски рад глумца Милана Димића одиграна је синоћ у Библиотеци. Снажним нитима који спајају
ОпширнијеИма нека тајна веза
Позивамо Вас, у четвртак, 18. јула 2024. године са почетком у 19.00 часова у Читаоници Библиотеке одиграће се монодрама: „Има
Опширније“Форе и метафоре” у Хан Пијеску
16.5.2024. Књига Маријане Петронић "Форе и Метафоре" данас је представљена основцима у Читаоници Библиотеке Књижевница из Источног Сарајева Маријана Петронић
ОпширнијеИзведена монодрама “К`о камен”
11.5.2024. Поводом 101. године постојања Библиотеке у Хан Пијеску позвали смо глумицу Народног позоришта Републике Српске, Љиљану Чекић која је
ОпширнијеДокументарна драма „Ко камен“
Поводом 101. године постојања Библиотеке Монодрама „Ко камен“ Аутор текста је Драгана Мандрапа, професор српског језика и књижевности у Средњој
Опширније